ТРИБИНА “БЕОГРАД ЗА ПОЧЕТНИКЕ” : Tема “Жена у окупираној Србији”

Гошћа новембарске трибине „Београд за почетнике“ била је др ЉУБИНКА ШКОДРИЋ, виша научна сарадница, Институт за савремену историју, Београд.

Како је изгледала немачка окупација из перспективе жене у Србији? По чему су биле специфичне жене наших простора за време Другог светског рата у односу на Европу? Каква је била свакодневица жене у Београду за време Трећег Рајха, а са чиме су се суочавале жене на селу током окупације? Како су живеле партизанке, а како припаднице равногорског покрета? Где је и када почело шишање жена за казну за такозвану „хоризонталну колаборацију" и ко је на тај начин кажњавао жене у Србији? Ко су биле Црне шамије? Која је једна од најсуровијих специфичности живота партизанки у окупираној Србији? Ко су биле најпознатије шпијунке? Како је спровођено питање јавног морала у нацистичкој Немачкој кроз проституцију за време Другог светског рата у Србији?  

Ову су нека од питања о којима је на трибини “Београд за почетнике” са ауторком Смиљаном Попов разговарала њена гошћа др Љубинка Шкодрић, виша научна сарадница Института за савремену историју.

Историчарка др Љубинка Шкодрић, ауторка је запажене студије “ЖЕНА У ОКУПИРАНОЈ СРБИЈИ 1941-1944”, настале као плод њених дугогодишњих истраживања једне, у великој мери запостављене историографске теме у нас. То је прва историја жене у Србији у драматичним догађајима Другог светског рата, која први пут проговара о многим важним темама: од положаја жене у Трећем рајху до друштвеног положаја жене у Србији под окупацијом, од сарадње са окупатором до репресије над женама, од интимних веза са окупатором до свакодневног живота у селу и граду под окупацијом, од женских удружења под окупацијом до учешћа жена у рату и борбама.

Модераторка трибине: СМИЉАНА ПОПОВ, ауторка и уредница серијала “Београд за почетнике” и “Србија за почетнике”